
Da bismo napravili bolje izbore u pogledu hrana bitno je da naučimo da kontrolišemo kompulsivno ponašanje u vezi načina ishrane. To može da nam pomogne da povećamo svoj nivo energije, budnosti, da unapredi naše zdravlje, pokretljivost i telesni izgled.
Mnogi ljudi koriste hranu kao mehanizam potiskivanja različitih osećanjima kao što su stres, umor, anksioznost ili način da se uteše, pruže sebi zadovoljstvo ili zaštitu. Budući da smo veliki broj obrazaca vezan za ishranu nesvesno preuzeli iz porodice, važno je da ih osvestimo i procenimo.
Ova vežba ima za cilj pokretanje svesnosti o obrascima ishrane koje nam dolaze od roditelja (a preko njih i predaka). Takođe je njen zadatak da prekinemo impulsivni i polusvesni pristup hrane i svesno odaberemo zdrav obrazac koji najviše odgovara našem stilu života.
- Nađite mirno mesto na kome nečete biti uznemiravani. Razmislite o porodičnim verovanjima i očekivanom ponašanju u vezi hrane, jela i mršavljenja. Zapišite odgovor.
Primer odgovora:

U mojoj porodici se jelo doručak, ručak i večera u tačno određeno vreme. Tata je stalno nešto grickao, mama nije. Uglavnom smo jeli kuvano jelo sa mesom svaki dan, izuzev subotom kada je bila riba. Mama je imala poruku: „Doručak pojedi sam, ručak podeli sa prijateljem a večeru daj neprijatelju.“ Tata je govorio: „Snaga na usta ulazi.“, „Ima sve da se pojede iz tanjira – grehota je baciti.“2Drugi korak je svesnost. Počeli ste da razmišljate o obroku (ili grickanju). Postavite sebi pitanje.
Da li sam gladna?
Nisam gladna?
- Treći korak je prepoznavanje osećanja i verovanja koje prate pokret prema hrani. Postenite svesni i/ili zapišite svoj odgovor. Razmislite šta vas pokreće i odlučite da li ćete jesti ili ne.
„Gladna sam.“
Primeri odgovora:
Gladna sam. Radim na projektu. Mogu da odložim za kasnije. Imam puno energije.
Gladna sam i umorna. Ako ne jedem razboleću se. To je govorila mama. (porodično verovanje)
Gladna sam i nervozna. Poješću prvo što mi dođe pod ruku. Pašću u nesvest. To mi se dogodilo jednom u autobusu i jednom na moru. (traumatično sećanje).
Gladna sam i imam spremnu zdravu užinu/obrok. Radujem se dobroj hrani.

„Nisam gladna.“
Primeri odgovora:
Kolege oko mene jedu. Šta ja da radim nego da im se pridružim. Verovanje – Nije dobro da se izdvajaš iz grupe.
Dosadno mi je. Želim nešto da žvačem. Ustvari sam usamljena. (Pružanje sebi zadovoljstva hranom i zamena za društvo).
Umorna sam i spava mi se a ova serija je tako zanimljiva. (Pokušaj podizanja energije hranom – obično slatkišima).
Vreme je za ručak. Kod nas u kući se uvek jelo u ovo doba. (Porodični obrazac)
- Sada, bez obzira da li ste gledni ili ne, uradite sledeću vežbu.
Za trenutak zatvorite oči i opustite se. Zamislite koja hrana bi vam prijala, bez obzira da li vam je u dosegu ili ne.
Pogledajte je. Osetite kako miriše. Koji je njen ukus? Kakva je na dodir?
Primeri odgovora:
Piletina i grašak.
Voćna salata.
Sladoled od čokolade.
Burek sa sirom…

Vaša želja može da vam ukaže na određene telesne potrebe. Proučite malo zašto vam se jede baš ta hrana. Evo nekih zanimljivosti. Sručnjaci navode sledeće:
Slatko – (hrom) Jedite više voća, povrća, ribe i žitarica. Brokoli i sok od grožđa su posebno bogati ovim mineralom.
Čokolada – (magnezijum) Namirnice bogate magnezijumo su tamnozeleno povrće, orašasti plodovi, semenke, riba, avokado, jogurt, banane, crna čokolada…
Slano i grickalice – (natrijum) Celer, šargarepa, usoljena riba…
Testo, hleb, pirinač, krompir – Ove namirnice pomažu u stvaranju seratonina, hormona sreće. Možete da ih zamenite ćuretinom, jajima, bananama ili orasima.
Meso – (gvožđe) Ima ga i u žitaricama, sardelama, semenkama bundeve, spanaću i grašku.

- Ako ste utvrdili da niste gladni a i dalje posle vežbe želite da jedete, za prvu pomoć preduzmite sledeće akcije:
Ustanite i pomerite se s mesta na kome se nalazite. Idite u drugu prostoriju ako je potrebno.
Odgovorite na pitanje:
Koju potrebu zamenjujem hranom?
Šta mogu da uradim da to dobijem?
Napišite najmanje tri stvari koje ćete preduzeti?
Uradite nešto od toga što ste napisali.
Primeri odgovora:
„Imam još da učim za ispit a umorna sam. Idem da spavam. Otvoriću knjigu da me čeka kad ustanem. Ustaću ranije da učim. Uradiću pre toga vežbe.“
„Vreme je za ručak a nisam gladna. Draga mama, ostaću zdrava i ako preskočim jedan obrok. Kupiću zdrave namirnice. Spremiću super večeru.“
„Kolege oko mene jedu. Mogu da im pravim društvo i na drugi način. Naručiću kafu, čaj, limunadu i tako ću biti zajedno sa njima.“
„Usamljena sam. Pozvaću prijateljicu telefonom. Dogovoriću zajednički izlazak. Pozvaću sina i njegovu devojku da dođu na ručak.“

c
Оставите одговор