
Ova vežba im za cilj da povučemo projekcije koje usperavamo prema ljubavnom partneru, poslovnom saradniku, detetu, prijatelju, poznanici ili bilo kojoj osobi sa kojom smo u kontaktu a koja u nama pokreće negativna osećanja za koja prepoznajemo da su verovatno intenzivnija nego što je realno da budu.
Ponekad ona delom dolaze i potiču od nerazrešenih odnosa sa roditeljima, članovima porodice, predhodnim partnerima ili drugim važnim ljudima sa kojima smo bili u kontaktu tokom života. Vežba će nam pomoći da osobu i odnos sa njom sagledavamo realinje i u jasnijem svetlu sadašnjeg vremena i situacije.
Pripremite ispred sebe tri lista papira. Na jednom napišite Ja, na drugom Ime osobe, na treći stavite znak pitanja.

Primer: Klijentkinja Tamara, vlasnik privatne radnje, ljuta je na svoju bivšu poslovnu saradnicu koja je pre nekog vremena prešla u drugu konkurentsku firmu.
- Postanite svesni zbog čega ste ljuti, tužni, povređeni, uplašeni, zabrinuti ili šta zamerate osobi. Napišite to na papiru Ja.
“Ljuta sam što sam je ja obučila za posao a ona sad radi za drugoga. Nije imala pojma ni da sabere dva i dva, kad je došla da radi za mene. Dala sam joj znanje a ona to ne poštuje i pravi se kao da ne postojim i kao da je ona sad veća faca u poslu od mene koja sam u našoj branši mnogo duže.
Bile smo više od poslovnih saradnica. Bila sam joj prijateljica. Naslušala sam se i njenih privatnih problema. Ni na fejsbuku mi se više ne javlja.”
- Sada sažmite u jednu ili dve rečenice kako se osećate i zbog čega. Budite surovo iskreni i konkretni. Pišite u formi, onako kako biste to direktno rekli toj osobi.
“Izneverila si moje prijateljstvo. Sve ono što sam ti dala od srca nisi poštovala ni videla.”

- Pročitajte svoju rečenicu nekoliko puta na glas.
- Postavite sebi pitanje kome biste mogli da uputite slične ili iste zamerke i u odnosu na koga ste se isto ili slično osećali. To pišete na trećem papiru sa znakom pitanja.
“To mi je isto uradila Marina, drugarica iz detinjstva i mladosti. Bile smo najbolje prijateljice sve do kraja fakulteta. Bila sam spremna da se zakunem da sve može da dođe i prođe, a da će naše prijateljstvo opstati. Nije bila neka učenica, ja sam joj pomagala da uči i dobije bolje ocene. Bila je smotana pa sam je vodila u svako društvo samnom, iako su mi drugi ljudi govorili da je dosadna i nezanimljiva. Povremeno je bila depresivna, a ja sam uvek bila uz nju i bodrila je. Čak sam je jednom i spasla kad je pokušala samoubistvo gutajući pilule za spavanje.

Bez obzira na sve meni je uvek bila posebna. Smejale smo se i vodile smo beskrajne razgovore. Delile smo najintimnije tajne.. Ja sam videla da je kreativna, draga, duhovita, preosetljiva… Ni jednom prijateljicom kasnije nisam bila tako srodna i bliska kao sa njim. Bar sam je imala tu iluziju.
Onda je ušla u vezu sa glumcem i počela da se kreće u tim glamuroznim krugovima. Prosto me je isključila iz svog života. Bila sam povređena. Pokušala sam da raščistim to sa njom i nekako sam je naterala da razgovaramo. Rekla mi je da sam koristoljubiva i da flertujem sa njenim dečkom, što nije bilo tačno.
Onda sam videla i njeno drugo lice koje nisam mogla da prihvatim – surovo, površno, razmaženo, neurotično… Mislim da nikad nisam prebolela taj gubitak prijateljstva,”

- Sada se vratite na drugi papir sa imenom osobe. Počnite rečenicu sa: „Ti nisi…“ pa onda navedite ime osobe u prošlosti sa kojom ste pronašli vezu. Nakon toga formulišite jasno svoj odnos i stanovište.
„Ti nisi Marina, moja najbolja drugarica iz detinjstva. Ti si Katarina, samo moja poslovna saradnica koju sam obučila poslu i koja je prešla u konkurentsku firmu. Bila si plaćena za svoj rad i iskrno govoreći, dobro si radila.“
- Pročitajte rečenicu koju ste napisali nekoliko puta na glas zamišljajući da je osoba ispred vas.
- Sada uzmite papir sa Ja, podvucite crtu i napišite kako se osećate.
„Osećam se smirenije. Imam mnogo manje gorčine i kao da sam neke stvari razdvojila u glavi.“

Оставите одговор